Sini-must-valged elamused lumises rabas


Mis võiks olla veel ehedam kui vabariigi 98. aastapäeva tähistamine imekauni Eestimaa looduse rüpes! Sama arvasid 160 vahvat elamusretkelist, kes 24. veebruaril Simisalu eriretkele tulid. Loomulikult olid matkalised uhkelt sini-must-valge trikolooriga kaunistatud ja enne starti maalisime paljud põsedki kaunilt rahvusvärvidesse.

 

Räätsamatkale sammuti neljas erinevas grupis Anniki, Kunnari, Lauri ja Henry eestvedamisel. Alguspunkt oli Järvamaal Matsimäe Pühajärve juures, mis on 5,5 hektari suurune ja 8,1 meetri sügavune umbjärv. Lund oli palju ja järv oli valge kaane all, kuid siiski ei hakanud jää vastupidavust üle järve matkamisega proovile panema. Läbi järveäärse rabametsa jõudsime peagi Vahesaare järveni, kust edasi liikudes olimegi keset raba ja laukaid.

 

Peagi paistis üle kidurate rabamändide Elamusretkede lipp, mis neljameetrise vaatetorni tipust uhkelt märku andis, et esimene joogipaus ongi käes. Tee koos Carmolise tilkadega, Põltsamaa glögi, kommid ja küpsised kõhus, jätkasime lumes sumpamist. Ilm oli super ja meeleolu ülev! Lisaks kauni looduse nautimisele said kidurate rabamändide ja laugastiku vahel tehtud nii lumeujumine kui ka lumeinglid. Kohati tutvus mõni kummik rabaga ka veidi sügavamalt, aga õigesti sammu valides pääses siiski kuiva jalaga ja olud rabas matkamiseks olid suurepärased.

 

Tegime väikese peatuse Seli raba kõige suurema lauka juures ning jõudsime Seli järveni. Selja taga oli juba veidi üle viie kilomeetri. Meie ees laius avar lumeväli – Järvamaa suuruselt teise järve pindala on 16,7 hektarit. Suvel kasvab see õõtsuvate kallastega rabajärv järvekõrkjat ja vesikuppu nii täis, et vaba vett on vaevu näha. Liikusime edasi mööda järve serva ja võtsime peagi suuna taas rabatorni poole, kus ootas väike kehakinnitus – Nõo vorstikesed.

 

Enne Vahesaare järveni jõudmist tutvusime sellise huvitava pinnavormiga nagu oos. Oos ehk vallseljak on jääaja järgselt tekkinud pikk, kitsas ja järsunõlvaline positiivne pinnavorm, mille on kokku kandnud liustikualused sulamisveed. Ooside pikkus võib ulatuda mõnesajast meetrist mitmete kilomeetriteni ja nende kõrgus võib olla kuni 200 meetrit. Meie oosikene nii kõrge ei olnud, kuid sellelt uuesti alla laskudes sai väikese liu teha küll!

 

Teekond mööda metsateed finišini möödus elava muljetamise saatel, mis jätkus finišis sooja supi söömise kõrvale. Ja nii oligi 3 tundi ja 9 km elamusi selja taga – kokku kogusime 1440 elamuskilomeetrit!

 

Retke jäävad meenutama pildid sini-must-valgetest värvikombodest, õhetavatest ja õnnelikest nägudest ning ilusa lumise rabalooduse avastamisest. Vabariigi sünnipäev sai väärikalt tähistatud.

 

27. veebruaril toimub Õmma rabas järgmine elamusretk, kuid selle osalejate piirarv on juba täitunud.

Just nüüd on õige hetk teha 20. märtsi peale kalendrisse suur tärn ja ennast kirja panna Kurtna elamusretkele – kutsume koos The North Face´iga Kurtna järvistu ümbrust avastama!


Tagasi uudistesse