Eesti omanäoliseim väikesaar – Osmussaar

19. mail võttis Elamusretkelisi vastu taaskord Lääne-Eesti väikesaar Osmussaar. Ootused retke osas olid ootamatult kõrgele kruvitud – mis seal salata, aasta tagasi Elamusretkede 10. juubelil valiti just Osmussaare elamusretk läbi aastate parimaks retkeks.

Osmussaare elamusretkel osales kokku 163 kõndijat, kes kolmes erinevas grupis läbisid kokku 2229,2 elamuskilomeetrit. Seekordne tempo valiti aeglane – vististi läbi aastate aeglaseim. Aga seda just ilusa suveilma nautimise eesmärgil, imetledes Osmussaare eriilmelist loodust ning kõikide elamused üles leidmiseks. Nelja tunni jooksul läbisid grupid keskmiselt 14 km ning selle ajaga sai saarele kenasti tiiru peale teha, teha kolm mõnusat puhkepeatust RMK puhkealades ning loomulikult ka majaka juures.

Osmussaare elamusretke esimene elamus oli kindlasti juba paadisõit saarele ning tagasi. Kes valis aeglasema paadi, see sai nautida mõnusat tuulevaikust. Kes aga valis kiire paadi, see nautis juukseid lehvima panevat meretuult. Elamusi merel jagus kõigile!

Osmussaar võlub kõndijaid kiviste klibuvallidega, mis katavad enamust Osmussaare rannaaladest. Samuti on imetlusväärne ka kaunis majakas, mis paistab peaaegu kõikjal saarel liikudes teenäitajana silma. Loomulikult ei jäta ühtegi kõndijat külmaks ka 1992. aastal kaldale sõitnud kalatraaleri roostes vrakk. See meenutab vist kõigile kurva kapteni nägu, kui tal õnnestus laev oskuslikult saarele parkida!

Osmussaare kõige kaunim koht on kindlasti majaka juures paiknev paekallas. Just seal võib kuulata merelainete loksumist, taustaks kajakate kriiskamine, mis on Osmussaare kohalikeks helideks. Või siis tõsta pilk hoopis kõrgemale ning suunata see kaugele merele, kus valitseb totaalne tühjus ja täielik avarus. Peale Osmussaart tuleb ju naljaga öeldes järgmisena Rootsi!

Kadi Nisu, kellel maikuus eesmärgiks läbida matkaradadel vähemalt 1 000 000 sammu, meenutas Osmussaare elamusretke näol lai naeratus: „Osmussaar on tükike Eesti välismaad, mille olemasolust sul enne selle kogemist ja nägemist aimugi pole. Saar, mis tuleb vähemalt kord elus jala läbi tuuseldada. Eriti lihtne oli seda teha Elamusretke raames – kõik oli välja mõeldud ning kogu minu aeg saarel kulus saare looduse, mere ning elamuste nautimisele“.

Sportland Eesti töötaja Ketlin Edela meenutab saarel kogetut ning jääb ootama juba järgmisi elamusi: „Osmussaare elamusretk oli fun algusest lõpuni – toredate kaptenitega paadisõidust, kalasupini retke lõpus, tellitud suurepärasest suveilmast ning tuulevaikusest kuni sadade lammasteni, kes pidasid end saarel ainuelanikeks! Saar lummas mind erinäolise looduse poolest – kohati kivine, kohati liivane, kohati kõrge paekivi kaldaga.”

Järgmiseks kutsuvad The North Face ja Elamusretked kõiki elamusi koguma septembri keskpaigas Pakri saartele juba 7. septembril.

FCR Media ning Elamusmaratonid ootavad kõiki aga juba 9. juunil avastama Noarootsi kandi rannajoont ning kauneid männimetsasid – siis toimub 8. Noarootsi kepikõnni- ja käimismaraton!

Osmussaare Elamusretke pildid on leitavad siit ning Elamuspunktide tabelit saab vaadata siit.

Vaata üle ka meeleolukas videokokkuvõte Osmussaare elamusretkest SIIN!


Tagasi uudistesse