Marimetsa rabas lumist loodust avastamas

27. veebruari hommikul kogunesid 90 naerusuud järjekordseks elamusretkeks Marimetsa matkaraja algusesse. Ees ootas seiklus avaras rabas, mis asub Marimetsa looduskaitseala sihtkaitsevööndis Lääne-Eesti madalikul Kasari, Vihterpalu, Taebla ja Martna jõgede veelahkmealal.

 

Kuna ilmataadiga olime seekord eriti heale kokkuleppele saanud ja rabas oli lihtsalt imekaunis, lippasid ka kilomeetrid räätsade all justkui märkamatult – matkasime koguni neli ja pool tundi ning läbisime selle ajaga 15,5 km!

Liikusime kahes grupis – esimene seltskond Kunnari ning teine Anniki ja Henry seltsis. Matka algus kulges mööda metsasihti ja lumist heinamaad ning seejärel kuusikus piki Marimetsa oja kallast. Peagi jõudsime Kureselja mäeni, mis on liivane seljandik Marimetsa soo servas. Siit algas laudtee, mis viib läbi kõrg-, siirde- ja madalsoo laugasteni välja. Meie aga keerasime suuremate puude vahelt välja jõudes laudteelt vasakule ja avastasime raba võlusid omal käel edasi.

 

Kogu Marimetsa soo hõlmab ligikaudu 5000 hektarit, millest suurema osa moodustab älve- ja laukarikas avar raba. Soostumine algas siin umbes 8000 aastat tagasi. Turbakihi keskmine paksus on 4,6 meetrit, sügavamates kohtades kuni 8,5 m – turbakiht kasvab aastas ainult umbes 1 millimeetrit! Elu rabas on toitainetevaese ja happelise pinnase tõttu karm ja liigivaene. Kaunist loodust imetledes tasub mõelda sellele, et näiteks kümne sentimeetrise läbimõõduga kidur mänd võib olla koguni 100 aastat vana ja kanarbikutaime keskmine eluiga on 90 aastat!

 

Olime läbinud juba üle viie kilomeetri, kui oli aeg kosutada end juba talviste räätsadetkede lahutamatuks osaks saanud Põltsamaa glögi ja Nõo lihtatoodetega, jõime teed koos Carmolise tilkadega ning maiustasime kommide ja küpsistega. Esimene grupp oli meile kogu kraami kenasti rabatorni juurde jätnud ja me pakkisime kõik asjad uuesti kaasa. Henry tuletas meelde väärt mõtet: „Loodusesse jäta vaid jalajäljed, loodusest võta vaid mälestused“.

 

Laugaste ja älvete vahel jalutades oli mõnus kaaslastega juttu ajada või ennast lihtsalt looduse rüppe kuuluvana tunnetada. Lund oli palju ja igaüks sai valida omale liikumiseks sobiva raskusastme – kas sammuda teiste jälgedes juba kinnitambitud lumel või võtta räätsadel liikumisest kogu võlu ja sumbata teiste kõrval läbi pehme lume. Elevust lisasid kohati märjemaid kohad ning lumevaiba all oleva maastiku lugemine – kus on pehme pinnas; kas jää on piisavalt tugev, et katsetada otse üle laugaste minekut või kõndida kindla peale mööda mättaid?

 

Ringiga mööda raba jõudsime Marimetsa matkaraja lõppu, kus tegime järgmise kosutava peatuse. Läbitud oli juba 10,5 km ja sealt mööda matkarada tagasi autode juurde oli minna veel ca 5 km. Nagu ikka, ootas finišis soe supp ja pirukad. 90 räätsapaari kogusid seekord kokku 1395 elamuskilomeetrit!

 

Järgmine elamusretk toimub juba kevade esimesel päeval! 20. märtsil kutsume koos The North Face´iga kõiki loodushuvilisi Kurtna maastikukaitsealale kevadet tervitama!

Tagasi uudistesse