Saaremaa idüll – meri, auguga kivid, kadakad ning lambad

Elamusretkelised on Saaremaale sattunud ka varem – aastal 2012 toimus retk Kihelkonnas, 2014 käisime Vilsandil, 2018 Panga pangal ning 2020. aastal jalutasime kahel järjestikkusel retkel Tagamõisa ning Koorunõmme poolsaartel.

Saaremaal käis kahel retkel elamusi otsimas kokku 89 elamusretkelist ning üheskoos koguti Elamuskilomeetrite tabelisse juurde 2057,4 Elamuskilomeetrit! Elamuskilomeetrite tabelile saad pilgu peale heita siin.

Saaremaa nädalavahetus algas kogunemisega Harilaiu matkaraja parklas – õnneks olime kohale jõudnud enne tavakülastajate saabumist ning saime sealt ka rahulikult teele asuda. Meie esimeseks sihiks oli Suuriku pank, mis paljudele üllatuseks paistis kätte ka üle lahe pühapäevase retke ajal. Suuriku pank ei jää palju alla tuntud Panga pangale ning on kõrguselt ja pikkuselt Saaremaa teiseks pangaks. Suuriku panga imetlemiseks on parim võimalus just mereranda pidi kõndida ning vaadata altpoolt kuni 20m kõrgust panka.

Mis oleks Saaremaa ilma mere, pankranniku, kadakasalude, lammaste ning tuletornideta? See ei oleks õige Saaremaa. Enne veel kui jõudsime majakat piiluma, sattusime kadakate vahele ning kohtusime kohalike lammastega – neil oli täpselt sama plaan – kui saaks kuidagi ainult karjaaiast välja ja majaka juurde.

Suveilm oli soe, mere ääres tuul peaaegu olematu. Siis oli lõpuks ometi aeg ujumispeatuseks – sedakorda siis viltuse Kiipsaare majaka juures. Just see 36m kõrgune endine tuletorn on üheks Saaremaa sümboliks juba aastaid. Kui see ehitati paiknes see enam kui 100m sisemaal, tänaseks on majakas nukralt viltu vajunud ning seisab mõnikümmend meetrit merekaldast eemal avavees.

Teine retkepäev algas Abula looduskaitse ala lõunaküljelt – Abula telklaagrist. Kõigil neil, kellel oli isiklik auguga kivi laupäeval leidmata said pühapäeval uue võimaluse otsida eriline kivi ülesse miljonite kivide seast. Abula looduskaitseala rannad on erilised just kiviste rannavallide poolest.

Astudes aga mererannast eemale, kohtub iga Saaremaa külastaja mändide ja kadakatega – sageli on metsaalune nii tihe, et teerajalt kõrvale astumine pole võimalik. Üks on kindel, Saaremaa on eriline koht ning kui võtta aega jalutuskäiguks mererannas või metsateel, siis on võimalik tunnetada Saaremaa tõelist hõngu – acvaikust ning rahu!

The North Face ja Elamusretked kutsuvad Sind suve viimasele retkele Lätisse, Kura poolsaarele - Kolka elamusretkele. Kas sealt ka Saaremaa kätte paistab – seda saame teada juba kohapeal!

Järgmiste elamusretkede kohta leiad rohkem infot SIIT!


Tagasi uudistesse