Särav EV100 Paunkülas

Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistavad Elamusretked alati vääriliselt. Paunkülas tervitasid meid imeliselt särav päike, sätendav valge lumi ja parasjagu krõbedad miinuskraadid – looduski oli end pidupäevaks ehte löönud.

100. sünnipäeva oli ühes meiega nautima tulnud 170 matkalist. Lisaks olid kaasa võetud ka kõige erinevamas suuruses neljajalgsed sõbrad.

Kõik osalejad olid end kaunistanud sini-must-valge värvikombinatsiooniga. Kellel veel väheks jäi, nendele ulatasid abikäe retke vabatahtlikud, kes sajad põsed rahvusvärvides üle võõpasid. Enne retke algust tehti ühine EV100 pilt, et siis kolmes grupis Paunküla maastikukaitseala ja sealset raba uudistada.
Kaitseala on moodustatud 1981. aastal, et kaitsta Paunküla mägesid ja ümbruse järvi. Tõusu- ja langusmeetreid jäi rajale omajagu. Kohati võis lausa tekkida tunne, et oleme sattunud hoopiski Lõuna-Eestisse. Üles-alla vonklev rada kindlustas, et ka kõige külmakartlikumad saavad selgel talvepäeval korraliku sooja sisse. Raba oli aga lumegagi kaetult sama mõnusalt lõhnav kui jaanuarikuisel retkel: paksu vaiba alt paistsid silma mustikavarred ja sookail.

Omaette vaatamisväärsuseks olid aga valged tühjad väljad metsatukkade vahel – talvised järved, mis pakkusid nii silmailu kui ka lustimisrõõmu. Paunküla maatikukaitseala järvedest nägime ära Suur-Kaksjärve, Väike-Kaksjärve, Lindjärve, Punamäe järve ja Rahkjärve. Külmad ilmad olid järved kaanetanud piisavalt paksu jääga, et järvedel kogu matkaseltskonnaga liikuda. Natukene närvikõdi pakkus ootamatu jääpragin, aga järvedelt said kõik kuiva jalaga üle. Eesmärgiks oli seatud kõik 9 järve üle vaadata, mis sai ka edukalt tehtud!

Kuid mis sünnipäeva tähistamine see pidulauata on. Elamusretkelisi kostitati piduampsudega kahes punktis. Punktides pakuti võrratuid kilu-munaleibu, mille usinad abilised eelmisel õhtul valmis olid meisterdanud. Magusa eest hoolitses Eesti suurim ja vanim kondiitritööstusettevõte Kalev: lipuvärvides kommid ja sussišokolaadid olid 100% teemasse. Seest tegi soojaks Põltsamaa glögi ja lõõrid lahti Carmolisega tee.

Looduses läbiti umbes 12,5 kilomeetrine rada, milleks kulus aega umbes nelja tunni jagu. Olenes kui pikalt lumistel järvedel lumeingleid tehti. Talvevõlumaal kogusid retkelised Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks kokku 2125 elamuskilomeetrit.

Välja lubatud parima kostüümi auhind läks taaskord Sipsiku lasteaia kasvatajatele: Ene Hein ja Carmen Soo. Midagi pole teha – juba teist aastat järjest on nende sini-must-valged kostüümid parimad. Auhinnaks saavad tublid 2 retkelist tasuta kaasa lüüa järgmisel talvisel elamusretkel.

Oli võrratu vabariigi sünnipäeva selliselt alustada. Ootame kõiki juba 25. märtsil toimuvale talvisele räätsaretkele Nõmmemaale, kus saab The North Face’i templiraamatusse järgmise pitseri koguda.

 

Tagasi uudistesse